Yabancı Yatırımcılar Olumlu Havayı Fırsata Çevirdi


Yabancı Yatırımcılar Olumlu Havayı Fırsata Çevirdi

Döviz kurlarındaki günden güne meydana gelen azalışlarda tepki alımları ortaya çıkıyor, borsada olumlu hava ise korunuyor. Yabancı yatırımcı da 2019’un Ocak ayında borsada 798 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.

Borsada ocak ayındaki sert artışın sonucunda kâr satışlarına bağlı olarak azalış, döviz kurlarında geri çekilmelerde tepki alımları görülmeye başladı. Gerekçeler ağırlıklı olarak kısa zamanda ortaya çıkan kârın realize isteği ve dış borsalardaki çıkışın zayıflaması olarak ifade ediliyor. Ocak ayında ortaya çıkan iyimserlikte güçlü beklentilerden çok Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasındaki değişikliklerin fiyatlanması önemli şekilde görüntülendi. Gelişen ülkelere fon akışının ivme kazandığı haberleri yükselen risk iştahıyla beraber bu görünümü destekledi. Ancak Fed para politikasında değişikliğe sebep olan gelişmenin küresel ekonomilerdeki durgunluk beklentileri olması piyasaları biraz daha temkinli duruma soktu.

Borsaları taşıyan büyüyen ekonomiler, kârlı şirketlerdir. Bununla beraber Almanya’nın aralık ayında sanayi üretiminin 3.9, senelik sanayi siparişlerinin 7.0 gerilemesi önemli düzeyde görüldü. Bunun dışında bir önceki hafta İtalya’nın üç dönem azalışla resesyona girmesi Euro bölgesi ekonomileri hakkında bir bilgi sağlıyor. Avrupa merkez bankası zaten geride kalan günlerde reel ekonomiye destek vermek amacıyla az faiz politikası ve parasal genişlemeye sürdürecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın