Dolar Şubat Ayında İlk Kez Düşüşe Geçti


Dolar Şubat Ayında İlk Kez Düşüşe Geçti

Dolar, kar satışlarının geldiği bir ortamda, 30 Ocak’tan bu zamana kadar ilk kaybına doğru giderken, başka güvenli liman niteliğindeki varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri’nde hükümetin kapanmasını önüne geçmek adına geçici bir anlaşmaya varılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında bu hafta yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerine ilişkin iyimserliğin risk iştahını artırması ile aşağı yönde hareket oldu.

Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 azaldı ve 100 günlük hareketi ortalama seviyesinin altında seyretti. Amerika Birleşik Devletleri para birimi G-10 ülkelerinin paralarının çoğu karşısında değer kaybı yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hafta az sayıda ekonomik veri duyurulacak ve Fed Başkanı Jerome Powell ve Kansas City Fed Başkanı Esther George Salı günü konuşma gerçekleştirecek. Euro/Dolar  paritesi, yılbaşından bu zamana kadar en düşük seviyesi olan 1.1258’den çıktı ve yüzde 0.2 tırmanarak 1.1293 civarına geldi. Yükseliş, 1.1350 civarında gelen satışlar tarafından durduruldu. Riskten kaçınma eğilimindeki azalış, euroya gelen talebi göreceli düzeyde yükseltti. Euro bunun dışında büyük şirket finansman anlaşmalarından da destek bulmuş olabilir.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.2 artırarak 110.65 seviyesine kadar yükseltmesinin ardından önceki kapanış seviyelerine çekildi. Parite Amerika Birleşik Devletleri Hazine tahvil faizlerindeki yükselişten destek buldu ve gün arası zirve aşılırsa, 110.85’in üzerindeki stoplar gündemde olabilir. Sterlin/dolar paritesi, 1.2833-1.2887 bandında seyrettikten sonra yüzde 0.2 çıkarak 1.2878 seviyesine ulaştı. İngiltere’de Başbakan Theresa May, Avrupa Birliği (AB) ile Brexit müzakereleri için ek zaman arayışına girdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın