Dolar Bu Ay 14 Şubat Tarihiyle En Yüksek Seviyesine Çıktı


Dolar Bu Ay 14 Şubat Tarihiyle En Yüksek Seviyesine Çıktı

Kur 14 Şubat Perşembe günü yatay seyirle 5.28 seviyelerinde girdi, sonrasında da 5.31’i test etti.

Geride bıraktığımız Çarşamba günü 5.23 – 5.29 bandında dalgalanan ve 5.28 seviyelerinden tamamlanan kur bu sabah 5.28 seviyelerinde yatay şekilde ilerlerken cari denge ve sanayi üretimi verilerinin sonrası düşüşe geçti ve en düşük 5.2664’e ulaştı.

Kur bunların ardından artışa geçerek 5.3191 ile 30 Ocak’tan bu zamana en yüksek seviyesine yükseldi. Euro/TL  5.95’ten 5.99’a çıktı. Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın finansal istikrara yönelik olarak verecek katkıyı likidite adımları atılabileceğini ifade etmesinin kurun yükselişinde etkili olduğunu belirtiyor. Piyasalarda bugün gündem yoğun, içeride Aralık ayı cari işlemler dengesi ve sanayi üretim verileri duyuruldu. Sanayi üretimi beklenenden daha çok azalma eğilimine girerken cari denge beklenenden daha düşük açık verdi.

Günün devamında Amerika Birleşik Devletleri’nde ÜFE ve perakende satışlar seyir edecek. Dışarıda ABD – Çin ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler de doların hareketinde etkili olacak. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Çin’e uygulamayı düşündüğü gümrük tarifelerindeki artışı altmış gün süreyle erteleyebileceği öne sürdü. ABD ile Çin arasındaki gümrük tarifesi artırımları konusunda mutabakaya ulaşılan ateşkes, 1 Mart’ta sona eriyor.

Stratejist Abdullah Alyagut, “Amerika Birleşik Devletler ve Çin konusunda olumlu gidişat ile Fed’in güvercin açıklamalarının sürüyor olması gelişen ülkelerin tahvil ve hisse senetlerine para girişi getiriyor.  Merkez Bankası sıkı duruşunu Haziran’a dek devam ettirmesi halinde kurda oynaklığın az, para girişinin olumlu yönde olması mümkün” yorumunda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın