Dolar Sakin Seyrinde İlerliyor


Dolar Sakin Seyrinde İlerliyor

Piyasalar G20 zirvesine odaklandı, dolar normal seyrinde ilerliyor. Piyasalar üstünde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşının seyrini alt üst edecek müzakereler sebebiyle G20 zirvesi yakından izlenirken, zirvede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın gerçekleştireceği görüşmeye odaklı yatay seyir devam ediyor.

Dolar saat 17:49 itibariyle 5.7690 Türk Lirası seviyesinde bulunuyor. Açılışın sonrasında en az 5.7487 Türk Lirası, en fazla 5.7862 Türk Lirası seviyesi görüldü. Euro ise 6.5690 lira seviyesinde işlem yapılıyor. Euro/dolar paritesi 1.1376 seviyesinde ilerliyor. Gram altın 262 Türk Lirası’ndan alıcı buluyor. İki senelik tahvil faizi yüzde 19.68 seviyesinde bulunuyor. İstanbul seçiminin geride kalmasının sonrasında piyasaların dikkati yeniden Amerika Birleşik Devletleri -Türkiye ilişkilerinin seyrine odaklandı. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri’nin karşı çıktığı ve Türkiye’ye yaptırım uygulamasına yol açacak olan Rus yapımı S-400 füzelerinin teslim süreci izleniyor.

G20 zirvesi çerçevesinde Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi piyasanın gelişmeleri her 2 yönde de fiyatlama ve yeni pozisyon alma isteği oldukça düştü. S-400’lerin Temmuz’da Türkiye’ye geleceğinin kesin bir biçimde aktarılmasının sonrasında, bankacılar Erdoğan-Trump görüşmesinden konunun nasıl çözüleceğine alakalı olarak gelecek sinyallerin piyasada yönü belirleyeceğini ortaya koyuyor. Türkiye’nin S-400’ler sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen kaygıları azaltacak bir adım atması ya da olası yaptırımların hafif ya da gecikmeli uygulanmasının piyasaya olumlu yansıyacağını gözler önüne seriyor.

Diğer taraftan Donald Trump’ın Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret etme olasılığı da bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın